Dbaj o siebie.

Senstra

Hit

Pokazywanie postów oznaczonych etykietą słodkości. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą słodkości. Pokaż wszystkie posty

poniedziałek, 22 października 2012

Szarlotka - najlepszy przepis Jabłecznik

Szarlotka lub jak kto woli jabłecznik, to świetne ciasto do kawy czy herbaty. Jesień daje nam wspaniałe możliwościowy wypróbowania rożnego rodzaju jabłek. Ja jak mam dość słodkie jabłka dodaję sok z cytryny lub tez kwasek cytrynowy. Możliwości kombinacji przepisów jest moc. Warto je wypróbować i nie ma co się stresować :)






Składniki :

Na ciasto :

    3 szklanki mąki (ja użyłem pół na pół z krupczatką)
    pół kostki margaryny
    1 jajko
    1,5 łyżki gęstej śmietany lub kefiru
    1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
    pół szklanki cukru
    szczypta soli
    cukier waniliowy

Na farsz:

    1,5 kg  jabłek
    cukier "na oko"
    cynamon
    bułka tarta

Przygotowanie:

Na początku zagnieć kruche ciasto i włóż do lodówki na 30 minut. Następnie obrać jabłka, usunąć gniazda nasienne i pokroić w kostkę. Wszystko to wymieszać z cynamonem oraz odrobiną cukru.
Ciasto wyjmij z lodówki i podziel na dwie części. Jedną rozwałkuj na grubość 0,5 cm i wylep nią natłuszczoną i obsypaną bułką tartą formę. Dodaj jabłka, znowu posyp trochę bułki tartej (wchłonie nadmiar soku z owoców). Teraz rozwałkuj drugą część ciasta i przełóż na jabłka.

Szarlotkę wstaw do gorącego piekarnika, piecz około 45 minut. Po upieczeniu i wystudzeniu posyp cukrem pudrem.

piątek, 5 sierpnia 2011

Proste ciasto drożdżowe z owocami i kruszonką


Owoców w tym roku nie brakuje! Warto w takim razie zrobić proste, drożdżowe ciasto! Pasuje idealnie do mleka, wieczornej herbatki czy nawet kompotu. Z tego przepisu korzystam dość często! Robię bułeczki, ciasta czy a`la struclę.

Składniki:
ok. 0,5 kg maki
pół kostki drożdży
1 jajko
6 dużych łyżek cukru
1 szklanka mleka
3 łyżki roztopionej margaryny
cukier wanilinowy- mała paczka
szczypta soli

No i owoce! Można dodać co tam mamy. Ja już robiłem chyba ze wszystkim!

Jak to przygotować?

Najpierw robimy rozczyn. Do pokruszonych drożdży dodajemy 3 łyżki cukru oraz pół szklanki mleka. Mieszamy i odstawiamy do wyrośnięcia.
Do miski wbijamy jajo, dodajemy pozostałe mleko, cukier wanilinowy oraz sól. Mieszamy po czym wsypujemy mąkę. Wyrośnięty rozczyn wlewamy do miski
i dokładnie mieszamy. Im dłużej tym lepiej.
Ciasto odstawiamy do wyrośnięcia i kiedy już podwoi swoją osobistość ponownie zagniatamy.
Do natłuszczonej blachy wykładamy rozwałkowane ciasto. Na wierzch układamy owoce, dżem, itp. Nim włożymy do piekarnika pozostawiamy ciasto na ok. 15 minut do wyrośnięcia.
Pieczemy w 180 st. C przez 50-60 minut.

Przed wstawieniem do piekarnika naszego ciasta możemy posypać je kruszonką.

Oto przepis na kruszonkę:
2 łyżki roztopionej margaryny
2 łyżki cukru
ok. 4 łyżki mą
ki

Wszystkie składniki mieszamy i formujemy kulkę, która wkładamy do zamrażarki. Kiedy zastygnie, tarkujemy i posypujemy ciasto.


poniedziałek, 1 sierpnia 2011

Ciasteczka owsiano-kokosowe


Jakiś czas temu kupiłem pyszne ciastka owsiane. Pomyślałem sobie czy uda mi się zrobić samemu takie specjały. Po przeczytaniu kilku przepisów skomponowałem swoją wersję. Takie ciasteczka mogą długo "leżakować" i świetnie pasują jako przegryzka w pracy czy w autobusie.

Składniki:
ok. 100 g mąki (ja dałem typ 650)
1 szklanka płatków owsianych
pół szklanki wiórków kokosowych
2 łyżki cukru pudru
100 g margaryny lub masła
1 łyżka płynnego miodu
1 płaska łyżeczka sody oczyszczonej
ew. łyżka kakao

Ja dodałem jeszcze trochę rodzynek, orzechów włoskich, pestek słonecznika oraz otręby pszenne.

Wszystkie sypkie składniki dodać do miski i dokładnie wymieszać.
Roztopić margarynę i dodać do niej miód.
Rozpuszczamy sodę w 2 łyżkach gorącej wody po czym dodajemy do roztopionej margaryny. Łączymy wszystkie składniki.
Formujemy małe placuszki i pieczemy w temp. 180 st. C. Czas pieczenia to ok. 10min.

Masa ciasteczkowa musi być dość ścisła. Jak dodacie kakao, to warto dosłodzić ciastka.

czwartek, 23 czerwca 2011

Rogaliki krucho-drożdżowe z marmoladą


Kiedy mam ochotę na coś słodkiego, to sięgam po sprawdzony przepis na te rogaliki. Są pyszne, szybkie i nadziewać je można dosłownie wszystkim. Dobrze smakują z mlekiem, kawą czy kompotem. Brać, robić i nie wydziwiać!

Składniki:
0,5 kg maki
1 kostka margaryny
1 jajko
4 dag drożdży
1 łyżka cukru
1 op. cukru waniliowego
pół łyżeczki soli
pół szklanki mleka
do nadzienia: dżem, krem czekoladowy, owoce, masę makową lub co tam macie.

W ciepłym mleku rozpuszczamy drożdże oraz dodajemy cukier. Mąkę, sól, jajko i cukier waniliowy mieszamy i powoli wlewamy roztopioną margarynę, później drożdże z mlekiem.
Wyrabiamy ciasto i formujemy kulę. Wkładamy do zimnej wody na ok. pół godziny. Kiedy ciasto wypłynie ponownie wyrabiamy, dodając trochę mąki. Dobrze wyrobione ciasto powinno ładnie odchodzić od dłoni.
Ciasto dzielimy na 3 części. Każdą z nich rozwałkowujemy tak, aby powstało koło a następnie dzielimy na 8-12 trójkątów.
Na trójkąty nakładamy farsz i zwijamy od szerszej do węższej strony.
Pieczemy w temperaturze ok. 200 st. C do momentu kiedy, to rogaliki nabiorą złocistego koloru.

wtorek, 21 czerwca 2011

Szybkie i proste ciasto cynamonowe


Nigdy nie byłem dobry w pieczeniu ciast i nie mam do tego serca. Nie znaczy to, że nie lubię sobie zjeść coś słodkiego. Te ciasto jest szybkie, proste a co najważniejsze zawsze się udaje! Fajną sprawą jest to, że można robić taką słodkość w różnych owocowych wariantach!

Składniki:

2 jajka
1 większe pół szklanki cukru
2-3 duże łyżki kakao
3 łyżeczki cynamonu
2 łyżeczki sody oczyszczonej
2 szklanki mąki
1 szklankę mleka
1/2 szklanki oleju roślinnego
Pół słoika dżemu, konfitury lub coś co lubimy (orzechy, rodzynki albo wiórki kokosowe).

Do miski wbijamy jaka oraz dodajemy cukier i mieszamy aż powstanie gładka masa.
Następnie wsypujemy kakao, sodę, mąkę wlewamy mleko i ponownie mieszamy. Dodajemy olej i dżem. Kiedy wszystko ładnie się połączy wlewamy ciasto do natłuszczonej blachy i pieczemy 35-45 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 180-200 st. C

W sezonie możemy ułożyć na wierzch owoce: jabłka, wiśnie, czereśnie jednym słowem co mamy!

Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | JCpenney Printable Coupons