Dbaj o siebie.

Senstra

Hit

wtorek, 4 listopada 2014

Babka szybka prosta z kakao



Jak kiedyś już pisałem- lubię szybkie i proste ciasta! Chodzi mi tez o dość oszczędne pieczenie, gdyż jestem niepokornym skąpcem :) Ostatnio naszła mnie ochota na babkę, bo i na święta też chcę zrobić!
Poszukałem i znalazłem ciekawy przepis oczywiście trochę go zmieniłem i tak oto powstała prosta i szybka babka!
Ja nie mam formy do w/w ciasta, więc zrobiłem je w keksówce!

Składniki:

4 jajka
20 dag margaryny lub masła
niecała szklana cukru
2 szklanki mąki
2 łyżeczki proszku do pieczenia
cukier wanilinowy
starta skorka z cytryny (tak na oko)
łyżka kakao

Przygotowanie:

Jajka wbijamy do miski i ucieramy/ubijamy z cukrem. Margarynę roztapiamy i ciepłą wlewamy do masy jajecznej- mieszamy. Dodajemy partiami mąkę, proszek do pieczenia oraz resztę składników  ciągle mieszając!


 Do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia wlewamy część masy, drugą cześć 
mieszamy z kakao. 


Kiedy składniki się połączą wlewamy na wierzch jasnej masy! 
Pieczemy w piekarniku nagrzanym do tem. 180°C przez około 40 minut. 
Przestygnięte ciasto można polać polewą bądź posypać cukrem pudrem!
Można też do masy dodać rodzynki lub żurawinę!




piątek, 10 stycznia 2014

Krokiety ze szpinakiem i białym serem


Są świetną alternatywą dla moich naleśników ze szpinakiem! Naprawdę polecam, bo super smakują! Takie krokiety ze szpinakiem robią ciekawe warażenie na gościach! Jeszcze nikt mi nie powiedział, że im nie smakują... mili są!

Jak zrobić:

 
Przepis na naleśniki i farsz znajdziecie TU.

Przygotowanie:

Na placki wykładamy farsz pozostawiając boki naleśnika i przód bez farszu. Zwijamy składając najpierw boki. Panierujemy najpierw w jajku potem w bułce tartej. 


Gdybyśmy chcieli zamrażać, to lepiej bez panierki, którą można zrobić po rozmrożeniu.


czwartek, 19 grudnia 2013

Prosta i szybka pasta jajeczna



Prosta i szybka pasta jajeczna to ciekawy pomysł na lekką kolację! Lubię ją robić a jeszcze bardziej jeść!
Przedstawiam tu wersję podstawową. Oczywiście można dokładać składników jakie się lubi! Grunt, to kreatywność!

Składniki:

  • 5 gotowanych jajek
  • 2- 3 łyżki majonezu
  • łyżeczka musztardy (dowolnej)
  • sól i pieprz do smaku

Przygotowanie:

Ugotowane jajka drobno siekamy. Oczywiście można je zetrzeć na tarce lub zblendować.  Dodajemy resztę składników i dokładnie mieszamy! 
Może wedle uznania dorzucić kiszony ogórek, cebulę  lub coś co lubimy! 
Zapewniam, że zmieniając skład uzyskamy zupełnie inną pyszną pastę jajeczną!


 

wtorek, 17 grudnia 2013

Mielonka z szynkowara przepis


Od pewnego czasu mam już dosyć tych wędlin kupionych w sklepie. Człowiek nie ma wpływu na to co tam włożą producenci! Robiłem już różne "wynalazki" mięsne. Ostatnio zakupiłem szynkowar i ... jest super! Można naprawdę używać rożnych kombinacji mięsnych. "Bawić się" w mieszanki ziołowe. Co najważniejsze, to Ty wiesz co tam  włożyłeś i co jesz! Ze swoje strony mogę tylko polecić taki szynkowar!

Składniki:

  •  1100g łopatki wieprzowej
  •  400g "tłustego mięsa (boczek, podgardle)
  •  3 płaskie łyżeczki soli peklowej
  •  1 łyżeczka  pieprzu
  •  szczypta ostrej papryki,
  •  trochę majeranku
  •  2 małe przeciśnięte ząbki czosnku
  •  1 płaska łyżeczka żelatyny
  •  szczypta cukru

Przygotowanie:

Łopatkę kroimy na malutkie kawałki, boczek mielimy na średnich oczkach. Dodajemy przyprawy. Dokładnie  mieszamy aby wszystkie składni były doskonale połączone. Tak przygotowane mięso wstawiamy do lodówki na min. 24 godziny.
Po tym czasie jeszcze raz mięso mieszamy o wkładamy do specjalnego woreczka. Dobrze upychamy aby nie było "bąbelków" powietrza.
Do większego garnka wstawiamy szykowar. Zalewamy zimną wodą. Uwaga: nie należy przekraczać rantu. Mielonkę parzymy w temperaturze  80 stopni przez ok. 2 godziny.  Po tym czasie wyjmujemy szykowar, chłodzimy i wstawiamy do lodówki na 12 godzin. 
Po tym czasie mielonka nadaje się do jedzenia!





poniedziałek, 16 grudnia 2013

Szybka sałatka z kiełbasą i makaronem


Co zrobić jeśli zostanie nam makaron z obiadu? Jest na to świetny sposób! Zrób sobie sałatkę z makaronem i kiełbasa na kolację! Szybko i sprawnie, no i bardzo smacznie! Tak przygotowana sałatka na pewno zadowi każdego...mnie bardzo smakuje!

Składniki:

  • makaronu
  • 1 puszka kukurydzy
  • trochę kiełbasy (ok. 1 pętko)
  • kilka kawałków papryki marynowanej
  • cebula
  • łyżka dowolnej musztardy
  •  3- 4 łyżki majonezu
  • sól, pieprz
  • koperek lub natka pietruszki
  •  czosnek

Przygotowanie:


Ugotowany makaron (ja drobno siekam) pokrojoną kiełbasę oraz cebulę mieszamy w misce. Dodajemy paprykę drobno posiekaną. 

Następnie dodajemy kukurydzę oraz musztardę i majonez. Intensywnie mieszamy. Doprawiamy solą oraz pieprzem. 
Jeden ząbek czosnku przeciskamy przez praskę i wrzucamy do w/w sałatki. Na końcu dodajemy zieleninę. 
Odstawiamy na pół godziny!
Można dodać ogórka kiszonego o ile mamy!


Kulebiak z kapustą i grzybami Bardzo Prosty


Zawszę na  święta robię pierogi z kapustą i grzybami! Tym razem postanowiłem zrobić kulebiak z kapustą i grzybami. Tak nowość dla mnie ale dostałem informacje z pewnego źródła, że naprawdę super smakuje. Tym razem zrobiłem drożdżowy kulebiak, choć wersje są różne: z ciastem francuskim, itp.
Zdjęć nie mam bo coś mi aparat odmówił posłuszeństwa!

Składniki:

 
 na ciasto drożdżowe:
- pół kg mąki
- szklanka mleka
- 3 dag drożdży "mokrych"
- czubata łyżka masła lub margaryny
- 2 łyżki oleju
- 2 jajka
- płaska łyżka cukru
- łyżeczka soli

Farsz: 

 
- pół kg kiszonej kapusty
- 100g suszonych grzybów  (można też użyć trochę pieczarek)
-  2 cebula
- sól, pieprz, cukier oraz szczypta estragonu!

Przygotowanie:

Drożdże rozpuścić w ciepłym mleku. Mąkę wymieszać z pozostałymi składnikami, dodać mleko z drożdżami. Teraz trzeba wyrobić ciasto i zostawić do wyrośnięcia (ok.1h).

Grzyby namoczyć, najlepiej na całą noc. Na drugi dzień grzyby drobno posiekać. Kapustę odcisnąć, przesiekać. Wszystko wrzucany do garnka i gotujemy aż wszystkie składniki zmiękną. Można dodać liść laurowy oraz ziele angielskie. W tym czasie próbujemy ewentualnie dodajemy cukier lub miód.
Kiedy wszystko już będzie miękkie przekładamy na patelnię, gdzie uprzednio usmażyliśmy na rumiano cebulę. Kiedy wszystko ładnie się podsmaża/dusi doprawiamy pieprzem, estragonem i solą.

Kiedy farsz wystygnie jeszcze raz go musimy posiekać!

Kiedy ciasto nam już wyroście dzielimy je na dwie części. Rozwałkowujemy i nakładamy farsz- zwijamy jak makowiec. Tak przygotowane kulebiaki wkładamy do keksówek wyłożonych papierem do pieczenia.

Trzymamy w piekarniku ok 1 godziny w temperaturze ok.180 stopni. 




niedziela, 15 grudnia 2013

Prosta i szybka surówka z kapusty pekińskiej


Lubię surówki. Lubię też takie, które są szybkie i proste. Kapusta pekińska świetnie nadaje się do robienia takich atrakcji! Oczywiście zawszę można modyfikować skład. Grunt, to zrobić jej dużo, bo jak wiemy jest zdrowa oraz ...pyszna!


Skład:
  • kilka liści kapusty pekińskiej
  • duża cebula
  • marchewka
  • jabłko
  • ząbek czosnku
  • 2 łyżki śmietany
  • 1 łyżka majonezu (opcjonalnie)
  • kilka kropel soku z cytryny lub ocet winny
  • sól oraz pieprz
  • dodać też można koperek lub przeprawy jakie lubimy


Przegotowanie:

 
Do miski dodajemy śmietanę, majonez, ocet lub sok z cytryny, pieprz, sól, czosnek. Wszytko dokładnie mieszamy. Następnie wrzucamy pokrojoną w kosteczkę cebulę. Ścieramy marchew oraz jabłko i dodajemy do reszty składników. Znowu mieszamy. Kapustę pekińską kroimy dowolnie. Ja lubię cienkie paseczki. Wszystko dokładnie łączymy i odstawiamy na pół godziny.
Ja czasami dodaję ogórka kiszonego- surówka jest jeszcze bardziej smaczna.


Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | JCpenney Printable Coupons