Dbaj o siebie.

Senstra

Hit

sobota, 13 czerwca 2015

Smak dzieciństwa: Makaron z serem na słodko


Czas na danie czy to na kolację czy na śniadanie. To dostawaliśmy na stołówce szkolnej w Gibach na piątkowe obiady. Zawsze było za mało sosu :) Jak sobie robię taki makaron, to od razu przypomina mi się zapach dochodzący ze stołówki oraz widok gibiańskiego jeziora jaki rozciągała się z okien jadalni.

 Składniki :

    pół paczki dowolnego makaronu
    kostka białego sera 
    pół kubka śmietany 12%
    2-3 łyżki cukru
    cukier waniliowy


   Przygotowanie:


 Makaron ugotować w osolonej wodzie al dente tak jak jest to opisane na opakowaniu. Przelać zimną wodą. Śmietanę  wymieszać z cukrem białym oraz wanilinowym. Makaron połączyć z serem ( ja lubię takie grudki) . Polać sosem. Świetnie smakuje na ciepło jak i na zimno.
     Smacznego!

Grzyby na gęsto z mięsem



Oto przepis na grzyby, które trzymamy w zamrażarce i nie wiemy co mamy z nich zrobić. Osobiście polecam ten przepis, bo są naprawdę pyszne. Nie ukrywam, że najlepiej smakują ze "starymi" ziemniakami.
Ja robię takie grzyby też ze śmietaną. 

Składniki:

- mrożone grzyby (u mnie maślaki)
- 2 cebule
- 2 marchwki
- spory kawałek żeberek lub "trójkąt" (jak kto lubi)
- czosnek, 
- tymianek,
- estragon,
- majeranek,
- pietruszka,
- koperek,
- ziele angielskie,
- suszone owoce jałowca,
- kilka liści laurowych,
- pieprz mielony,
- szczypta chilli

Co do samych przypraw i ziół, to  nie podaję ilości. Niech każdy sam dodaje według swoich upodobań.

Przygotowanie:

Na początku przygotowujemy bulion. Dodajemy cebulę pokrojoną w dużą kostkę oraz marchewkę w talarkach. Po kilku minutach wrzucamy rozmrożone grzyby i dodajemy suszone zioła. 

Dość często mieszamy, bo grzyby lubią się przypalić w garnku.  Gotujemy ok. 45- 55 minut. Kiedy mięso się ładnie odchodzi od kości, to gulasz grzybowy powinien być już dobry.

Na koniec dodajemy czosnek, natkę pietruszki oraz koperek. Intensywnie mieszamy i zdejmujemy z ognia.

Smacznego!


sobota, 6 czerwca 2015

Najlepsze ogórki małosolne



To dobry sezon na ogórki małosolne. Bardzo lubię takie rarytasy. Mój przepis na małosolne jest prosty i szybki. Ogórki są jędrne i smaczne. Osobiście poleca ogórki "białe". To one najlepiej smakują.

Składniki:
  • 2 kg ogórków
  • 2 litry przegotowanej, ciepłej wody
  • 2 duże łyżki soli (najlepiej kamiennej i niejodowanej)
  • kilka ziaren gorczycy
  • kilka gałązek kopru
  • 3 liście chrzanu
  • kilka ząbków czosnku

Przygotowanie:

Wodę należy zagotować i posolić. Ogórki dobrze umyć. Włożyć do wyparzonego słoja lub gliniaka. Wrzucamy czosnek, koper, gorczycę oraz liście chrzanu. Następnie układamy ogórki. Wszytko to zalewamy ciepłą osoloną wodą. Stawiamy w ciepłe miejsce (kuchnia) na dobę. Po tym czasie ogórki powinny  już być dobre. Później można włożyć je do lodówki.

czwartek, 4 czerwca 2015

Moja ulubiona zupa brokułowa z ziemniakami


Jedna z moich ulubionych zup. Jest szybka oraz prosta w zrobieniu. Jeżeli przywiązujesz wagę do zdrowych potrwa, to taka zupa  brokułowa z ziemniakami jest idealna.


Składniki:

  • 1 brokuł
  • 2-3 litry rosołu
  • kilka ziemniaków
  • 2-3 marchewki
  • 1 cebula
  • sól i pieprz
  • czosnek
  • tymianek,
  • szczypta gałki muszkatołowej



Przygotowanie:

Gotujemy rosół do którego dodajemy marchewkę, cebulę oraz ziemniaki. Kiedy ziemniaki będą już gotowe dodajemy umyty brokuł. Po chwili przyprawiamy gałką, pieprzem oraz solą. Polecam też świeży koperek, bo ciekawie zmienia smak zupy. 
Jak ktoś lubi to kleks śmietany jest na miejscu. Można też wytopić kilka skwarek z surowego boczku.

poniedziałek, 11 maja 2015

Przepis na kruchy spód


Ostatnio chciałem zrobić sernik na zimno. Nie planowałem spodu z ciastek czy biszkoptów. Chciałem spód do ciasta zrobić sam. Myślę, że wielu z Was czasami ma taką ochotę. Podaję Wam przepis na kruchy spód do ciasta, którego zrobienie jest banalnie proste.


Składniki:

  • 1 czubata szklanka mąki
  • 1/3 kostki margaryny
  • 2 łyżki cukru
  • 1 jajko
  • płaska łyżeczka proszku do pieczenia

Wykonanie:

Wszystkie składniki porządnie mieszamy do uzyskania jednolitej masy. Kiedy ładnie odchodzi nam od rąk - wkładamy do lodówki na pół godziny.
Przygotowujemy tortownicę, którą natłuszczamy i posypujemy mąką.
Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni. Foremkę wykładamy rozwałkowanym ciastem i podpiekamy przez około 10-15 minut na złoty kolor.  

P.S. Kiedy robię sernik na zimno to upieczony spód nasączam płynem. Pół szklanki przegotowanej wody, sok z pół cytryny i 2 łyżeczki cukru. 
 

piątek, 8 maja 2015

Najlepsza Polewa Czekoladowa


Dobrych kilka tal temu szukałem sprawdzonego przepisu na polewę czekoladową. Znalazłem ją na Suwalszczyźnie u mojej dobrej znajomej. Podała mi przepis na taką polewę, która zawszę się udaje i jest banalnie prosta. 

Składniki:

3- 4 łyżki mleka (może być woda)
3 łyżki cukru
3 łyżki dobrego kakao
ok. 100 gram masła (ja używam margaryny maślanej lub miksu)

Przygotowanie:

W malutkim garnku rozpuścić cukier w wodzie lub mleku. Zagotować.  Dodajemy masło lub margarynę- rozpuszczamy. Porządnie mieszamy. Ja robię to końcówką do ubijania piany z mojego zepsutego blendera :)
Odstawiamy garnek z ognia i dodajemy kakao. Energicznie mieszamy aby nie powstały grudki.
Chwilę czekamy aż polewa czekoladowa lekko ostygnie i polewamy nasze ulubione ciasto. Wstawiamy do lodówki na czas zasygnięcia.
 

 

piątek, 1 maja 2015

Prosty i szybki chleb Przepis



Uwielbiam chleb robiony własnymi rękoma. Jest to niesamowita frajda jak wypiek uda się a w dodatku smakuje nieziemsko.
Ten przepis jest banalnie prosty a w dodatku zawszę się udaje. Robi się go bardzo szybko bo w ciągu kilku minut. Piecze się go tylko godzinę. Po wyjęciu najlepiej go odstawić na kilka godzin. 
Osobiście robię go wieczorem a rano mam pyszny i świeży chleb. 

Składniki:
(na 1 keksówkę)

  •      500 g mąki pszennej
  •     1 łyżeczka soli
  •     1 łyżeczka cukru
  •     duża garść siemienia lnianego
  •     7 g suszonych drożdży (cała paczka)
  •     0,5 l ciepłej wody
  •     słonecznik do posypania chleba

Przygotowanie
:

No i tu nie ma żadnej filozofii. Do miski wsypujemy mąkę, sól, cukier drożdże, siemię lniane. Mieszamy. Chwilę później wlewamy ciepłą wodę. Porządnie łączymy wszystkie składniki. Masa mam mieć lekko klejącą konsystencję. Keksówkę smarujemy margaryną i posypujemy otrębami lub bułką tartą. Wlewamy ciasto i posypujemy wierzch pestkami słonecznika lub co tam mamy :)
Odstawiamy keksówkę na jakiś czas aby ciasto wyrosło. Ja czekam aż chleb "urośnie" do rantów keksówki.
Piekarnik nagrzewamy do temperatury 220 stopni. Wstawiamy chleb i pieczemy ok 60 minut.
Ja później wyjmuje z formy i na chwilę wstawiam do piekarnika aby chleb odparował.

 

 
 


Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | JCpenney Printable Coupons